Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej wesprze finansowo ochronę granic Macedonii Północnej

1 kwietnia 2019 r. czeskie władze uchwaliły finansową pomoc w celu ochrony granic przed nielegalnymi migrantami dla Macedonii Północnej. Pomoc ta będzie wynosić 25 mln czeskich koron (niecały 1 mln euro). Wsparcie to przekaże minister ds. wewnętrznych Jan Hamáček podczas jego kwietniowej wizyty w Macedonii Północnej.

Pomoc ta jest kolejną w ramach programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Pomoc na miejscu”. W roku 2019 ma zostać podarowana kwota 25 mln czeskich koron dla Macedonii Północnej, która ma służyć zakupowi i odnowie sprzętu wykorzystywanego w azylowej i granicznej infrastrukturze. Obejmuje on odnowę i zakup specjalnych pojazdów, a także inny techniczny osprzęt służący ochronie granic na zachodniobałkańskiej trasie migracji. Jak powiedział minister Jan Hamáček, który jeszcze w tym miesiącu ma odwiedzić czeskich policjantów pomagających tam w ochronie granic: „Macedonia Północna wykonuje ogromną pracę przy zabezpieczaniu granic i walce przeciwko nielegalnym migrantom.” Przypomniał również, że pomimo, iż porozumienie UE z Turcją ustabilizowało sytuację w tamtym regionie, w poprzednim roku znowu wzrosła liczba nielegalnych migrantów na granicy grecko-północnomacedońskiej. Dodał też: „pomaganie w miejscu problemu jest najskuteczniejszym sposobem, jak walczyć z migracją.”

Od 2016 roku jest to czwarte wsparcie finansowe dla Macedonii Północnej w ramach rzeczonego programu „pomoc na miejscu”. Łącznie w tym roku Czechy wsparły Północnych Macedończyków kwotą w wysokości 98 mln czeskich koron (ponad 3,8 mln euro) w strzeżeniu zachodniobałkańskiej trasy migracyjnej.

Głównym celem programu „pomoc na miejscu” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej jest zwalczanie nielegalnej migracji, wzmacnianie azylowych systemów, a także bezpośrednia pomoc uchodźcom. W tym roku na ten program przeznaczone jest 150 mln czeskich koron (ponad 5,8 mln euro) dla regionów Bałkan, Bliskiego Wschodu, Sahelu oraz Afryki Północnej.

do góry