Europejska Sieć Migracyjna Austria przedłuża kontrole na granicach - Aktualności -

Nawigacja

Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Austria przedłuża kontrole na granicach

Austria oznajmiła Unii Europejskiej, że decyduje się przedłużyć kontrole na swoich granicach z Węgrami i Słowenią. Kontrole, które były wynikiem kryzysu migracyjnego, miały zakończyć się 12 maja, po pierwszym ich przedłużeniu w listopadzie 2018 roku. Obecnie miałyby się odbywać na granicy austriacko – węgierskiej oraz austriacko - słoweńskiej przynajmniej do listopada tego roku.

Według austriackiego ministra ds. wewnętrznych, Herberta Kickla, ciągle jest zbyt wysoka liczba osób, która nielegalnie przekracza austriackie granice. Oprócz tego, według ministra Kickla, w całej UE panuje „opóźnione zagrożenie terroryzmem”, ponieważ po porażce Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku mogą do Europy zacząć wracać jego bojownicy pochodzący z europejskich ziem. W piśmie wysłanym Komisji Europejskiej zwraca uwagę również na wysoką liczbę migrantów na tzw. bałkańskiej ścieżce, która prowadzi z Grecji przez Macedonię Północną do Europy Środkowej.

Komisja Europejska od dłuższego czasu apeluje, aby państwa członkowskie strefy Schengen nie przedłużały kontroli na swoich granicach. Pomimo tego, przynajmniej na części swoich granic takie kontrole prowadzą (oprócz Austrii) Francja, Dania, Niemcy, Szwecja oraz niebędąca państwem członkowskim UE, ale będąca członkiem strefy Schengen Norwegia.

do góry