Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Amnesty International wzywa do uwolnienia migrantów uwięzionych w ośrodkach w Libii

Z powodu umieszczenia 700 migrantów w ośrodku zatrzymań w Qasr bin Ghasher, który znajduje się w pobliżu intensywnych starć zbrojnych w Trypolisie, zastępca dyrektora Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Magdalena Mughrabi zaapelowała do rządu libijskiego o natychmiastowe wypuszczenie wszystkich migrantów z ośrodków zatrzymań.

„Libijski rząd musi natychmiast uwolnić wszystkich migrantów i uchodźców z tych przerażających ośrodków przetrzymywania, w których przebywają nielegalnie, i borykają się z przerażającymi nadużyciami i torturami. Władze muszą zrobić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo tym mężczyznom, kobietom i dzieciom, pozostawionym bez dostępu do pożywienia, wody i innych niezbędnych rzeczy w obliczu nasilającej się przemocy w Trypolisie i okolicach.”, powiedziała Mughrabi.

Około 3 000 migrantów zostało uwięzionych w ośrodkach zatrzymań w Abu Salim, Gharyan i Qasr bin Ghasher. Ośrodki te znajdują się blisko rejonów walk toczonych w Libii. Do tej pory UNHCR był w stanie ułatwić przeniesienie 150 uchodźców z ośrodka zatrzymań w Ain Zara do ośrodka gromadzenia i wyjazdu. 12 kwietnia UNHCR pilnie wezwał do natychmiastowego wypuszczenia migrantów z ośrodków zatrzymań z powodu pogarszającego się bezpieczeństwa w Libii.

do góry