Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

UNHCR pomogło uwolnienić 96 zatrzymanych z więzienia w Zintan w Libii

Dziewięćdziesiąt sześć osób zostało przeniesionych 3 czerwca w bezpieczne miejsce z ośrodka zatrzymań w Zintan w Trypolisie w Libii. Grupa pochodziła z Somalii, Erytrei i Etiopii i obejmowała dwóch noworodków.

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców zapewnia grupie jedzenie, schronienie, pomoc medyczną, w tym wsparcie psychospołeczne, a także ubrania, buty, zestawy higieniczne i koce. Osoby poozostaną w obiekcie, gdy oczekują na ewakuację poza granicami kraju.

Warunki w Zintan są straszne. Obszary mieszkalne są mocno przepełnione i brakuje im odpowiedniej wentylacji. W niektórych częściach centrum toalety są przepełnione i wymagają natychmiastowej naprawy. W rezultacie stałe odpady i śmieci gromadzą się wewnątrz celi przez wiele dni i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Napięcia wśród więźniów rosną, gdy stają się coraz bardziej poruszeni i zdesperowani.

W sumie 654 uchodźców i migrantów pozostaje w Zintan. Wszystkie dostępne opcje muszą być natychmiast podjęte, aby uwolnić pozostałych zatrzymanych.

Bez ośrodka zatrzymań w Trypolisie, który obecnie nadaje się do przyjmowania uchodźców i migrantów, częściowo z powodu trwających działań wojennych, UNHCR ponawia swój apel do społeczności międzynarodowej o przeprowadzenie dalszych ewakuacji uchodźców ze stolicy.

Nowi więźniowie są przewożeni do ośrodków zatrzymania, po uratowaniu lub przechwyceniu u wybrzeży Libii, szybciej niż tempo ewakuacji ludzi.

Więcej osób (1224) zostało zwróconych do Libii przez libijską straż przybrzeżną w maju, niż w pozostałej części 2019 r. łącznie.

Konieczne jest wznowienie wysiłków, aby uchronić osoby uratowane lub przechwycone na środkowym Morzu Śródziemnym przed powrotem do Libii. Między innymi niezwykle niestabilna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Libii oznacza, że ​​w kraju nie ma bezpiecznego portu, odpowiedniego do wysadzenia uratowanych uchodźców i migrantów.

źródło: unhcr.org

do góry