Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Hiszpania prosi Marokańczyków o zaliczki, żeby poradzić sobie z opóźnieniami wizowymi

Posiadacze paszportów Maroka będą musieli uiścić opłatę za usługę z góry przy rezerwacji wizyty na wizę Schengen, począwszy od 10 czerwca. Marokańczycy, którzy chcą ubiegać się o wizę Schengen do Hiszpanii w usługach BLS, będą musieli uiścić opłatę w wysokości 220 MAD w ciągu 72 godzin od rezerwacji terminu rozmowy kwalifikacyjnej.

Ten krok został podjęty, aby poradzić sobie z opóźnieniami w wizach, po tym jak niedawno poinformowano, że wizy dla Hiszpanii zostały zarezerwowane na ponad sześć miesięcy. Ponadto czas oczekiwania również stale rośnie dla krótkoterminowych podróżnych do Hiszpanii.

Zgodnie z nowymi zasadami rezerwacji wizy Schengen dla Hiszpanii, jeśli płatność nie zostanie zrealizowana w ciągu 72 godzin, spotkanie zostanie anulowane. W ten sposób unika się opóźnień wizowych, eliminując fałszywe spotkania i ustępując miejsca nowym terminom.

Jeszcze wczoraj hiszpański Minister Spraw Z
agranicznych Josep Borrell przeprosił za opóźnienia, z którymi Marokańczycy zmagali się przy ubieganiu się o wizę Schengen, podczas konferencji prasowej w Rabacie. Przyznał, że hiszpańskie służby konsularne były pod presją z powodu dużej liczby otrzymywanych corocznie wniosków wizowych.

Hiszpania jest czwartym krajem Schengen, w którym złożono najwięcej wniosków o wizę krótkoterminową w 2018 r. W ubiegłym roku kraj ten otrzymał 1.701.379 wniosków. Z drugiej strony w Maroku złożono łącznie 662 578 wniosków o wizę Schengen.

Szacuje się, że centra wizowe w Maroku otrzymują codziennie około 3000 wniosków o wizę.
 
do góry