Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Wykwalifikowani obcokrajowcy wybierają Niemcy

Wykształceni pracownicy spoza UE coraz częściej decydują się na karierę w Niemczech. Najliczniejsi są obywatele Indii i Chin.

Wysoko wykwalifikowani pracownicy spoza Unii Europejskiej coraz chętniej przyjeżdżają do Niemiec. W roku 2018 niemieckie urzędy wydały najlepiej wykształconym obcokrajowcom 27 tysięcy tak zwanych Niebieskich Kart – poinformował Federalny Urząd ds. Migracji (BAMF). To rekordowa liczba.

Niemcy znajdują się tym samym na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby wydanych kart. W 2017 roku niemal 85 proc. wszystkich kart przyznano w niemieckich urzędach. Od wprowadzenia tego systemu w 2012 roku prawo do pobytu i pracy w Niemczech otrzymało ponad 100 tys. wykwalifikowanych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.

Niebieska Karta przyznawana jest zazwyczaj absolwentom wyższych uczelni, którzy porozumieli się już z niemieckim pracodawcą co do zatrudnienia. Roczne dochody kandydata muszą być wyższe niż 53 tys. euro. W przypadku lekarzy, inżynierów i osób wykształconych w naukach przyrodniczych wystarczy niecałe 42 tys. euro.

Liczba Niebieskich Kart wydanych w Niemczech w roku 2018 wzrosła o 25 procent w porównaniu z rokiem 2017. 42 procent kart powędrowało w ręce obcokrajowców, którzy w przeszłości nie pracowali jeszcze w Niemczech. Reszta to karty, których ważność została przedłużona, bądź karty wydane osobom, które wcześniej przebywały już w Niemczech, na przykład podczas studiów.

Statystyki dotyczące Niebieskich Kart pokazują, że najczęściej do Niemiec przyjeżdżają specjaliści z Indii. Na drugim miejscu są Chińczycy, na trzecim Rosjanie. Po wykwalifikowanych pracowników spoza UE najchętniej sięgały firmy z landów Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Berlin i Nadrenia Północna-Westfalia.

źródło: dw.com

do góry