Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Włochy: Ruszył proces burmistrza, który pomagał migrantom

Rozpoczął się proces Domenico Lucano, byłego już burmistrza miasteczka Riace w regionie Kalabria na południu Włoch. Był on znany z bardzo otwartej polityki wobec migrantów, w których widział szansę na odrodzenie starzejącej się prowincjonalnej społeczności. Został jednak oskarżony o ułatwianie zawierania fikcyjnych małżeństw osobom, którym groziła deportacja.

Domenico Lucano, nazywany przez wielu mieszkańców Riace „Mimmo”, od października 2018 r. przebywa w areszcie domowym. Samorządowiec o mocno lewicowych poglądach juz wtedy był jedynym z najbardziej znanych burmistrzów we Włoszech. Od 20 lat prowadził bowiem bardzo otwartą politykę wobec imigrantów, upatrując w tym szansy na rozwój miasta, które z roku na rok coraz mocniej się starzało i wyludniało. Jeszcze w latach 90. XX wieku Riace liczyło 3 tys. mieszkańców. Obecnie jest ich mniej niż 2 tys.

Aby zachęcić migrantów do osiedlania się w prowincjonalnej miejscowości Lucano oddawał im w użytkowanie pustostany, pomagał zdobyć nowe umiejętności zawodowe czy ułatwiał znalezienie pracy. Jak od lat mówił, chciał, aby napływ nowych młodych ludzi ożywił gospodarczo okolicę. Swojej polityki nie zmienił także po tym, gdy kilka lat temu do Włoch zaczęły przypływać tysiące osób z Afryki.

 

do góry