Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Niemcy mogą wkrótce rozważyć politykę bezwizową dla Rosjan

Niemiecki Minister Spraw Zagranicznych Heiko Maas dał nadzieję Rosjanom podróżującym do UE, że w niedalekiej przyszłości będą mogli dostać się do krajów Schengen bezwizowych.

Podczas 18-go Petersburga w Königswinter w zeszłym tygodniu Minister Maas powiedział w swoim wystąpieniu, że nie słyszał o nim. 

„Wiem, co jest ważne, zwłaszcza dla młodych ludzi z Rosji. Chodzi o to, by dalej dążyć. Być może nie będziemy w stanie sam zdecydować, ale zamierzamy to zrobić”, powiedział.

Obecnie Rosja i UE mają umowę o ułatwieniach wizowych. Obie strony dyskutowały o możliwym w przeszłości wzajemnym ruchu bezwizowym, ale taka rzecz jeszcze się nie pojawiła.

Ronald Pofalla, przewodniczący kaplicy niemieckiej rządu niemieckiej kanclerz Merkel, skomentował ewentualne porozumienie w sprawie zniesienia młodych ludzi z Rosji. Według niektórych osób, członkowie Schengen.

„W strefie Schengen wciąż są partnerzy, na przykład Polska i Czechy, dla których istnieją obawy.” - powiedział Pofalla.

Pomimo napiętych stosunków między Rosją a UE Rosja nadal pozostaje najważniejszym krajem dla wniosków o wizę Schengen.

Według statystyk wizowych Schengen, liczba żądań wizowych Schengen. Dopiero w 2018 r. Obywatele rosyjscy złożyli aż 3 695 670 wniosków. Wskaźnik odrzucenia wzrósł jednak o 0,24% lub z 52 770 w 2017 r. Do 57 425 w następnym roku.

źródło informacji: www.schengenvisainfo.com

do góry