Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

UNHCR wzywa Europę, aby zezwoliła 507 uratowanym pasażerom zejść na ląd

UNHCR, agencja ONZ ds. Uchodźców, wzywa dziś rządy europejskie do umożliwienia natychmiastowego zejścia na ląd 507 osobom niedawno uratowanym w środkowej części Morza Śródziemnego, które pozostają na morzu.

UNHCR informuje na swoim portalu, że wielu z pasażerów przeżyło przerażające nadużycia w Libii i pochodzi z krajów produkujących uchodźcy. Potrzebują pomocy humanitarnej, a niektórzy już wyrazili zamiar ubiegania się o ochronę międzynarodową.


„To wyścig z czasem” - powiedział Vincent Cochetel, specjalny wysłannik UNHCR w środkowej części Morza Śródziemnego. „Nadchodzą burze, a warunki tylko się pogorszą. Pozostawienie ludzi, którzy uciekli przed wojną i przemocą w Libii na pełnym morzu przy tej pogodzie, oznaczałoby cierpienie. Należy im natychmiast pozwolić na dokowanie i otrzymać tak potrzebną pomoc humanitarną. ”


151 osób pozostaje na pokładzie łodzi Open Arms, a 356 osób zostało uratowanych w ostatnich dniach przez Ocean Viking.
Należy natychmiast zapewnić port bezpieczeństwa, a państwa powinny ponosić odpowiedzialność za ich przyjmowanie po zejściu z pokładu.
Wielu przywódców europejskich wyraziło szok z powodu wydarzeń, które miały miejsce w zeszłym miesiącu, gdy ponad 50 osób zginęło podczas nalotu w ośrodku detencyjnym w Tajoura w Libii, a aż 150 innych zginęło w największym śródziemnomorskim katastrofie w 2019 r. Nastroje te należy teraz przełożyć na znaczącą solidarność z ludźmi uciekającymi z Libii. Obejmuje to zapewnienie dostępu do terytorium i procedur azylowych osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową.


Prawie 600 osób zginęło lub zaginęło w środkowej części Morza Śródziemnego w 2019 r. W porównaniu do środkowej części Morza Śródziemnego przybywa znacznie więcej osób i znacznie mniej osób umiera na szlakach zachodniej i wschodniej części Morza Śródziemnego. Potrzebne są zwiększone zdolności poszukiwawcze i ratownicze w środkowej części Morza Śródziemnego. W tym kontekście należy uznać i wspierać rolę łodzi organizacji pozarządowych. Ich wysiłki ratują życie i nie należy ich piętnować ani kryminalizować.


Konieczne są dalsze wysiłki, aby uchodźców uchronić przed szkodami w Libii. Nikt nie powinien czuć, że lepiej ryzykować życie i życie swoich rodzin podczas tych często śmiertelnych podróży statkiem. Potrzebne są szybsze i zwiększone bezpieczne i legalne drogi do azylu, w tym ewakuacje i przesiedlenia. UNHCR powtarza, że ​​intensywne walki w Libii, a także szeroko rozpowszechnione doniesienia o naruszeniach praw człowieka, w tym arbitralne aresztowania, oznaczają, że nie można go uważać za bezpieczny port i nikogo tam nie należy wracać.

źródło informacji: www.unhcr.org

 

do góry