Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Frontex rozpoczął misję poszukiwawczą zaginionej łodzi z migrantami

Agencja Frontex rozpoczęła akcję poszukiwawczą łodzi przewożącej migrantów, którzy zaginęli na morzu między Libią a Maltą w ostatni weekend.

  • Zdjęcie: Fotolia
    Zdjęcie: Fotolia

W poniedziałek agencja poinformowała, że ​​łódź została zlokalizowana. Według agencji Frontex od poniedziałku na Sycylię przybyły dwie łodzie, a dwie pozostały w maltańskim obszarze poszukiwawczo-ratowniczym.

W niedzielę niemiecka organizacja pozarządowa Sea-Watch stwierdziła, że ​​łódź migrantów wywróciła się, istniała obawa, że wielu z nich mogło utonąć – doniesienia te, zostały zanegowane przez  ministra spraw zagranicznych Evarist Bartolo, który w poniedziałek rano stwierdził, że statek był „opuszczonym pontonem”, bez ludzi.

Według Times of Malta samolot poszukiwawczy Frontex’u’u wykrył w weekend bezzałogowy statek, ale nie było jasne czy łódź wywróciła się, czy też została po prostu pozostawiona po poprzedniej misji ratunkowej. Szwajcarska Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji stwierdziła, że ​​raporty są „bardzo niepokojące”, jednakże trudne do zweryfikowania.

Sytuacja na morzu staje się coraz bardziej trudna po tym, jak zarówno Malta, jak i Włochy ogłosiły w zeszłym tygodniu zamknięcie portów dla ratowania migrantów, powołując się na wybuch COVID-19 jako czynnik decydujący. Tymczasem źródła bezpieczeństwa podały, że od zeszłego tygodnia zauważono, że kilka statków przewożących migrantów opuszcza Libię, a wiele wciąż pływa bez celu w strefie poszukiwawczo-ratowniczej Malty i wokół niej. 

Źródło: https://timesofmalta.com/articles/view/migrant-boat-goes-missing-between-libya-and-malta.785279

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Europejska Sień Migracyjna
Finansowane ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej
do góry