Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Sytuacja na granicach zewnętrznych UE - Liczba przyjazdów rośnie, ale w okresie ostatniego roku zaobserwowano spadek

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku liczba nielegalnych przekroczeń granic na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej spadła o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim do 47 250* . Po osiągnięciu rekordowego poziomu w kwietniu z powodu ograniczeń związanych z COVID-19, liczba nielegalnych migrantów wykrywanych na zewnętrznych granicach UE rosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W lipcu liczba nielegalnych przekroczeń granicy wzrosła o prawie jedną trzecią w porównaniu z poprzednim miesiącem do 8650. W środkowych i zachodnich regionach Morza Śródziemnego przybyło dwa razy więcej osób niż w czerwcu.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku liczba nielegalnych przekroczeń granic na zewnętrznych granicach Europy spadła o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim do 47 250 *. Po osiągnięciu rekordowego poziomu w kwietniu z powodu ograniczeń związanych z COVID-19, liczba nielegalnych migrantów wykrywanych na zewnętrznych granicach Europy rosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W lipcu liczba nielegalnych przekroczeń granicy wzrosła o prawie jedną trzecią w porównaniu z poprzednim miesiącem do 8650. W środkowych i zachodnich regionach Morza Śródziemnego przybyło dwa razy więcej osób niż w czerwcu.

W lipcu liczba migrantów docierających do Europy szlakiem środkowo-śródziemnomorskim wzrosła ponad dwukrotnie od czerwca do 4650, w dużej mierze z powodu znacznego wzrostu liczby nielegalnych migrantów wyjeżdżających z Tunezji. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku całkowita liczba nielegalnych przekroczeń na tej trasie wzrosła do 13150, co stanowi wzrost o 155% w porównaniu z bardzo niskimi danymi rok temu. Największą część wykryć w środkowej części Morza Śródziemnego stanowili Tunezyjczycy i obywatele Bangladeszu.

W lipcu w zachodniej części Morza Śródziemnego wykryto około 1 500 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy, o 84% więcej niż w poprzednim miesiącu. Pomimo wzrostu w ubiegłym miesiącu, suma za pierwsze siedem miesięcy 2020 r. Wyniosła mniej niż połowę wartości z tego samego okresu poprzedniego roku i wyniosła 6 100. Liczba Algierczyków, którzy w tym roku odpowiadali za jedno na dwa wykrycia na tej trasie, była siedmiokrotnie większa niż rok temu. Marokańczycy byli drugą najbardziej reprezentowaną narodowością na tej trasie.

Według najnowszych danych w lipcu na szlaku wschodnio-śródziemnomorskim wykryto około 400 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy. To o 44% mniej niż w poprzednim miesiącu, chociaż oczekuje się, że w lipcu suma wzrośnie w miarę obliczania ostatecznych danych. Niemniej jednak ostatnie miesięczne sumy są znacznie poniżej poziomów sprzed roku. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. Całkowita liczba wykryć zmniejszyła się o połowę, do około 12900.

W zeszłym miesiącu wykryto 2 550 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy na szlaku zachodnio-bałkańskim, o 40% mniej niż w czerwcu. Liczba migrantów przekraczających Bałkany Zachodnie wzrosła z powodu większej liczby osób, które pierwotnie wylądowały w Grecji, oraz złagodzenia środków dotyczących COVID przez władze krajowe w regionie. W okresie od stycznia do lipca na granicy UE w regionie wykryto prawie 11 300 migrantów, o 80% więcej niż w pierwszych siedmiu miesiącach 2019 r. Dwóch na trzech migrantów wykrytych do tej pory w tym roku w regionie to Syryjczycy, podczas gdy Afgańczycy stanowili 17% przejść granicznych.

* Liczba obejmuje inne mniej aktywne szlaki migracyjne niewymienione w niniejszym komunikacie prasowym. Ostateczne dane mogą się różnić ze względu na opóźnienia w raportowaniu.

Uwaga: Wstępne dane przedstawione w niniejszym oświadczeniu odnoszą się do liczby przypadków wykrycia nielegalnego przekroczenia granicy na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Ta sama osoba może kilkakrotnie próbować przekroczyć granicę w różnych miejscach na granicy zewnętrznej.

źródło: strona internetowa Frontexu 

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Europejska Sień Migracyjna
Finansowane ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej
do góry