Europejska Sieć Migracyjna

Aktualności

Tematyka migracyjna na tegorocznym festiwalu PLANETE DOC

W ramach tegorocznej, dziewiątej edycji festiwalu filmowego PLANETE DOC, 14 i 16 maja w warszawskim kinie Kinoteka zostanie wyświetlony film niemieckiej reżysera Minze Tummescheita zatytułowany „Jarmark Europa”. Jarmark Europa był największym bazarem w Europie Wschodniej, na którym przez wiele lat prowadzili działalność handlową migranci m.in. z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Wietnamu, Mongolii oraz Armenii.

  • Logo festiwalu Planete Doc
    Logo festiwalu Planete Doc

Film opowiada o losach dwóch handlarek, Kalerii Michajłowny - byłej dyrektorki kliniki w Rosji oraz Svietłany Anatoliewny - nauczycielki muzyki z Brześcia. Tummescheit ukazuje ich podróż do Polski, pobyt na targowisku oraz  powrót do domu. W filmie przedstawiono także zmiany dokonujące się na targowisku widziane oczyma obydwu bohaterek w obliczu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Więcej szczegółów na temat filmu oraz festiwalu można znaleźć na stronie: http://planetedocff.pl/index.php?page=film&i=1058

Ponadto, tym z Państwa, których szerzej interesuje tematyka obecności cudzoziemców na targowisku wokół Stadionu Dziesięciolecia, serdecznie polecamy opracowanie autorstwa p. Moniki Szuleckiej z Ośrodka Badań nad Migracjami poświęcone funkcjonowaniu targowiska z perspektywy kryminologicznej.

do góry